GCG Groupe Polska. Agencje pośrednictwa pracy

Dwie drogi w rozwiązywaniu sudoku

Dwie drogi w rozwiązywaniu sudoku

lut 9, 2017

Matematyczne algorytmy

Sudoku to połączenie przyjemnego z pożytecznym. To intrygująca zagadka matematyczna, która nie wymaga jednak wielkich umiejętności w tej dziedzinie nauki. Można oczywiście próbować korzystać z różnych sposobów stworzonych przez matematyków, ale są one o wiele żmudniejsze. Przykładem takiego sposobu jest algorytm Crook’a. Wylicza się jednak, że rozwiązywanie łamigłówki tym sposobem może trwać nawet godzinę. To więc jak rozwiązuje się sudoku by było to sprawne?

Logika odpowiedniego sposobu

Kluczem do rozwiązywania sudoku jest myślenie logiczne i znalezienie odpowiedniego i pasującego Tobie sposobu. Istnieje ich mnóstwo i warto o nich poczytać zanim przystąpi się do rozwiązywania łamigłówek. Trzeba także pamiętać, że sudoku może mieć kilka różnych poziomów trudności i podstawowe sposoby mogą nie wystarczyć by osiągnąć cel. Do większości prostych sudoku wystarczy jednak następujący sposób:
Na sam początek decydujesz się, jak chcesz zacząć. Drogą linii pionowych i poziomych czy też kwadratów 3×3? Warto zwrócić uwagę, które linie/kwadraty są najbardziej pełne. Po wybraniu najpełniejszego miejsca uzupełniasz brakujące w nim cyfry, a potem przechodzisz do kolejnych kwadratów bądź linii. Nie jest to sposób zaawansowany, ale nieodłączny przy początku przygody z sudoku.

Wiedząc już jak rozwiązuje się sudoku i jakie są na to sposoby, czas przystąpić do treningu umysłu!