GCG Groupe Polska. Agencje pośrednictwa pracy

Żeńskie imiona na literę “P”

Żeńskie imiona na literę “P”

mar 9, 2017

W życiu większości par dochodzi do momentu, w którym decydują się oni na powiększenie rodziny. Stoją tym samym przed wyborem imienia dla swojego przyszłego dziecka. W dobie ciągle zmieniających się trendów ciężko jednak przyjąć właściwą strategię – postawić na tradycję czy też może pozwolić sobie na nutkę ekstrawagancji. Z całą pewnością jeśli chodzi o dziewczynki, rodziciele znajdą coś właściwego pod literą „P”.

Wciąż chętnie wybierane przez rodziców są imiona takie jak Patrycja i Paulina. Znaczenie imienia Paulina jest dwojakie. Z jednej strony przyjmuje się, że jest to żeński odpowiednik imienia Paweł. Z drugiej zaś mówi się, że jest ono powiązane z Paulinem, które swój rodowód ma również od imienia Pawła – tłumaczy się go jako „należącego do Pawła”. W zasadzie więc obydwie wersje są poprawne. Patrycja swoje pochodzenie zawdzięcza łacińskiemu określeniu patricius, czyli szlachetnie urodzony i jest żeńskim odpowiednikiem Patrycjusza oraz Patryka.

Imiona te charakteryzują się dominującymi, wybuchowymi osobowościami lubiącymi zwracać na siebie uwagę. Jednak to Patrycja ma w sobie więcej ambicji i zdolności intelektualnych umożliwiających jej osiągnięcie sukcesu w zasadzie na każdym polu życiowym. Paulinie roztrzepana natura nieco psuje pod tym względem szyki. Ma ona za to silnie rozwinięty instynkt rodzinny i opiekuńczy. Najczęściej używane zdrobnienia imienia Patrycja to Pati, Patrysia albo Patka, w przypadku zaś Pauliny będzie to Paulinka, Paulka bądź często mylona z innym imieniem Paula.

Poza wskazanymi powyżej mniej popularne, choć równie urocze są takie imiona, jak Pamela, Pola czy wspomniana Paula. Do lamusa odchodzą w zasadzie Pelagie, Petronele, Przecławy lub Przebysławy, które triumfy święciły jeszcze w zeszłym stuleciu. Nie zmienia to faktu, że decyzja w sprawie wyboru imienia będzie zależała wyłącznie od rodziców albo jak to czasami bywa od zbiegu okoliczności.